top of page
Ekran görüntüsü 2023-09-18 165510.png

GEA ARAMA KURTARMA

Beyaz arkaplan

GEA nedİr?

GEA -Toprak Ana-, 1994 senesinde Aktiffelsefe Kültür Derneği bünyesinde kurulmuş, tamamı gönüllü üyelerden oluşan bir arama kurtarma,ekoloji ve sosyal kampanyalar grubudur.

DOĞAL FELAKETLERE VE EKOLOJİK SORUNLARA karşı ULUSAL VE ULUSLARARASI PLATFORMDA canlı varlıkların hayatını korumak ve kurtarmak için gönüllü çalışmalar sürdürmektedir.

GEA Gönüllülük ve Vatandaşlık bilinciyle hareket eden gönüllülerden oluşmuştur.

GEA bir kısaltma değildir. Bütün mitolojilerdeki, yaşamın kaynağı “Toprak Ana” dır.

Oya Uysal
11.02.2023

Aktiffelsefe Kültür Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı

6 ŞUBAT 04.17’DE KAHRAMANMARAŞ’IN PAZARCIK İLÇESİ MERKEZLİ 7,7 BÜYÜKLÜĞÜNDE VE 6 ŞUBAT 13.24’DE KAHRAMANMARAŞ’IN ELBİSTAN İLÇESİ MERKEZLİ 7,5 BÜYÜKLÜĞÜNDE MEYDANA GELEN VE 10 İLİ ETKİLEYEN DEPREMLERDE, AKTİFFELSEFE KÜLTÜR DERNEĞİ VE GEA ARAMA KURTARMA EKOLOJİ VE İNSANİ YARDIM DERNEĞİ İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDE, İLK GÜNDEN İTİBAREN İSTANBUL, ANKARA, ADANA, İZMİR, İZMİT, ANTALYA, ESKİŞEHİR, BURSA İLLERİMİZDEN GELEN 245 KİŞİLİK GÖNÜLLÜMÜZLE HATAY VE İSKENDERUN’DA ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI YAPMAKTADIR VE 10 ŞUBAT 2023 CUMA TARİHİ İTİBARİYLE 36 KİŞİYİ CANLI OLARAK ENKAZ ALTINDAN ÇIKARMIŞTIR.

ARAMA KURTARMA EKİPLERİMİZ BÖLGEDE ÇALIŞMALARINA DEVAM EDERKEN, EKİBİ DESTEKLEMEK ÜZERE AKTİFFELSEFE KÜLTÜR DERNEĞİ’NİN ŞUBELERİ FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRMEKTEDİR: BAZI GÖNÜLLÜLERİMİZ DEPREM, YOL, HAVA DURUMU, AFET ALANI İLE İLGİLİ BİLGİLERİN DERLENMESİ VE İŞLENMESİ, KENDİ İLİNE GELEN DEPREMZEDELERLE İLGİLİ SOSYAL MEDYA İHBARLARININ TARANMASI VE TEYİT EDİLMESİ KONUSUNDA ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜRKEN, DİĞER GÖNÜLLÜLERİMİZ SAHADAKİ EKİBİMİZİ DESTEKLEMEK ÜZERE GIDA VE HİJYEN MALZEMELERİ TAŞIYAN 4 ARACIN HAZIRLIĞINI GERÇEKLEŞTİRMİŞ VE BÖLGEYE GÖNDERMİŞTİR. GÖNÜLLÜLERİMİZİN BAŞKA BİR KISMI İSE İNSANİ YARDIM KONUSUNDA İHTİYAÇ DUYULAN MALZEMELERİN TOPLANMASI, TASNİF EDİLMESİ KONUSUNDA YETKİLİLERLE ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRMEKTE, DİĞER BAZILARI DA DEPREMİN OLDUĞU İLK GÜNDEN İTİBAREN ADANA’DAKİ ENKAZ BÖLGELERİNE SICAK YEMEK YAPARAK DAĞITIMINI GERÇEKLEŞTİRMEKTEDİR.
AKTİFFELSEFE, ZOR ZAMANLARDA, ÇÖZÜMÜN BİR PARÇASI OLABİLMEK İÇİN ÇALIŞMAKTADIR. İNSANLARIN ACI İLE DEĞİL, İYİLİKTE, GÜZELLİKTE, DOĞRULUKTA BİRLEŞTİĞİ GÜNLER OLMASI İÇİN ÇALIŞMALARINA DEVAM EDECEKTİR.

 

“FELAKETLER ERDEMLERİ SERGİLEME ZAMANIDIR.”

SENECA
 

ZOR KOŞULLAR İNSANLARI BİRLEŞTİRİR. İÇİNDEN GEÇTİĞİMİZ BÜYÜK FELAKETTE, SADECE TÜRK HALKI OLARAK DEĞİL, TÜM İNSANLIĞIN, ZORLUĞUN ORTADAN KALDIRILABİLMESİ İÇİN EL ELE ÇALIŞTIĞINI GÖRÜYORUZ. ELBETTE, YARAYA EN YAKIN OLAN ÜLKEMİZ İNSANLARININ ÇABALARI İLE KARŞILAŞTIRILAMAZ. HER GÜN SOSYAL MEDYADA KENDİ GÜCÜNÜ, FELAKET BÖLGESİNDEKİ İNSANLARIN YARALARINI SARMAK İÇİN GÖSTEREN, MÜCADELE EDEN FEDAKÂR İNSANLARI GÖRÜYORUZ. BAZILARI ARTÇI SALLANTILAR DEVAM EDERKEN GÖÇÜK ALTINDA CANLI ARIYOR, KİMİ LOKANTA SAHİPLERİ YEMEK DAĞITIYOR, KİMİ FİLM EKİPLERİ IŞIK VE KARAVANLARINI YOLLUYOR, KİMİ BİREYSEL OLARAK İNSANLAR ISINSIN DİYE SIRTINDA ODUN GETİRİYOR, KİMİ İLERİDEKİ YAPILAŞMA VE YENİDEN İNŞA İÇİN PROJELER HAZIRLIYOR, BÜTÇE BULUYOR, KİMİ ÇOCUKLARI SARIP SARMALIYOR, KİMİ SOKAKLARDA GIDA-GİYSİ KOLİSİ ZİNCİRİ OLUŞTURMUŞ, KİMİ HASTANELERDE, REHABİLİTASYON MERKEZLERİNDE VE DAHASI… YANİ, İYİ İNSANLAR OLARAK ÇOĞUNLUKTAYIZ.
 

DAHA İYİ VE GÜZEL BİR DÜNYA ANCAK BÖYLE FEDAKÂR İNSAN VE CANLILARA DUYARLI KİŞİLERİN BİRLEŞMESİYLE VE ZEKİCE ÇALIŞMASIYLA ORTAYA ÇIKABİLECEK. UMUT, HER YERDE BULUNUYOR.

BİR FİLOZOF, UMUT KELİMESİNİN BOŞ BİR DİLEK OLMADIĞINDAN, UMUDUN İRADE, ZEKÂ VE AŞK İLE YAPILAN EYLEMİN SONUCU OLARAK ORTAYA ÇIKTIĞINDAN BAHSEDER. AKTİFFELSEFE GÖNÜLLÜLERİ OLARAK, BİZİM UMUDUMUZ VAR. ÇÜNKÜ “FELAKETLER ERDEMLERİ SERGİLEME ZAMANIDIR.” ŞU ANDA, TÜM TÜRKİYE’NİN ERDEMLERİNİ SERGİLEME ÇABA İÇERİSİNDE OLDUĞUNU, İRADE, AŞK VE ZEKÂ İLE ÇALIŞTIĞINI GÖRÜYORUZ. DOĞRU EYLEM, KARŞILIKSIZ BİR ŞEKİLDE CÖMERTÇE YAPILANDIR. ELBETTE SORUNLAR VARDIR, ARADA UMUDUMUZU ZORLAYACAK KOŞULLAR ORTAYA ÇIKABİLİR. ANCAK BU DA DOĞALDIR, HER AĞAÇ BÜYÜRKEN, ZAYIF OLAN DALLARINI TOPRAĞA BIRAKIR AMA KENDİ BEDENİ YENİ VE GÜÇLÜ DALLARLA BÜYÜMEYE, GENİŞLEMEYE, YÜKSELMEYE DEVAM EDER.

BİRLİK İDEALİ ETRAFINDA BİRLEŞEREK, YENİ BİR BİRLİKTE YAŞAM KURACAK İNSANLARIN DA YENİ BİR ZİHNİYETE SAHİP OLMASI GEREKİR. YENİDEN KENDİNİ DOĞURACAK AYDINLIK İNSANLARIN NİTELİKLERİNİN, ŞU ANDA FELAKET NOKTALARINDA SERGİLENDİĞİNİ GÖRÜYORUZ. BUNLARDAN BAZILARI:

  1. Karanlık karşısında, cesurca herkesi aydınlatan meşaleyi taşımak,

  2. Zorluk ve acı karşısında kendisini izole etmeyip, doğrudan eyleme hazır olmak, çözümün içinde yer almak,

  3. Zorluk ve acı karşısında psikolojik olarak düşkün olmayıp, bu durumdaki kişilere güven, sükûnet ve huzur vermek,

  4. Zorluk ve acı karşısında zihinsel olarak ayrıştırıcı, bölücü olmayıp, şefkatle, merhametle kucak açmak,

  5. Kayıtsızlığa düşmemek,

  6. İnançsızlığa düşmemek,

  7. Geleceğin, geçmiş ve bugün ne yaparsak onun sonucunda ortaya çıkacağını bilmek,

  8. Erdemlerini ne pahasına olursa olsun korumak…

ŞEKLİNDE SIRALANABİLİR.

PLATON “İNSANLAR NASILSA TOPLUMLAR ÖYLEDİR.” DER. İNSANLAR HASTA İSE, TOPLUMLAR DA HASTADIR. BU NEDENLE, DAHA İYİ BİR GELECEK, DAHA İYİ VE GÜÇLÜ İNSANLAR ARACILIĞI İLE OLUŞACAKTIR. YARDIM EDEN OLABİLMEK İÇİN İYİLİĞE VE TEMELDE TÜM ERDEMLERE İHTİYAÇ VARDIR. ERDEM KELİMESİ LATİNCE GÜÇ-KUVVET ANLAMINDAN DOĞMUŞTUR.

ULUSÇA BU GÜCE SAHİP OLDUĞUMUZU ACIYLA TEYİT ETMEK GEREKMESEYDİ KEŞKE… BİR DAHA YAŞANMAMASI İÇİN, AKTİFFELSEFE GÖNÜLLÜLERİ OLARAK İYİLİK, GÜZELLİK, DOĞRULUK VE ADALETTE BİRLEŞTİĞİMİZ NİCE YILLARIMIZ OLMASI İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ.

bottom of page